לימודים אקדמאיים

אם פעם היו מתפרנסים בעיקר מעבודת כפיים, כיום עם התקדמות הטכנולוגיה, כל עבודה פשוטה כמעט דורשת השכלה כל שהיא. לימודים אקדמאיים הפכו להיות בעולם כולו מצרך מבוקש מאוד. כיום כל מדינה מקצה משאבים לא מבוטלים לפיתוח מוסדות אקדמיים, כי מכירים בהשקעה זו כקובעת את עתידה וחוסנה הכלכלי של אותה מדינה ויותר מכך, השפעתם ניכרת גם על התרבות, חינוך, רמת פשיעה והלך הרוח הכללי.
כמו בכל מדינה מפותחת, גם כאן בישראל, התפתחו מוסדות להשכלה גבוהה לאין שיעור. הביקוש ללימודים אקדמאים הולך ועולה משנה לשנה לא רק בשל גידול טבעי באוכלוסייה אלא גם בשל התרחבות המודעות לצורך בהשכלה גבוהה.
המדינה מבחינתה דואגת לסיבסודים ומלגות שונות כדי לסייע לקשת שכבות האוכלוסייה לימודים אקדמאיים. כמו כן, תחומי הלימוד הלכו וגדלו והפך להיות מגוון שלם של תחומי לימוד אקדמאי.

מוסדות לימוד להשכלה אקדמאית בארץ

בארץ, ההשכלה הגבוהה נחשבת לטובות בעולם. ישנן חמש אוניברסיטאות חזקות שמגיעים אליהם ללמוד ולחקור מכל העולם. הלימוד באוניברסיטאות אלה הוא בסבסוד ניכר מהמדינה ויחד עם זאת הן נהנות מסכומי כסף לא מבוטלים המושקעים במחקרים המדעיים והתרבותיים היוצאים מהן.
מעבר לאוניברסיטאות אלה, ישנן עוד למעלה מ80 מכללות ברחבי הארץ אשר מאושרות ללימודים אקדמאיים, תחת פיקוחה של המועצה להשכלה גבוהה ובהם לומדים אלפים של סטודנטים תארים מתקדמים במבחר תחומים.

לימודים אקדמאיים בחו"ל

על אף שאפשרויות רבות ללימודים אקדמאיים קיימים בארץ, קיימים סטודנטים המבקשים לרכוש השכלה אקדמאית בחו"ל . כל תעודה המעידה על סיום לימודים בחו"ל דורשת חתימה נוטריונית ומי שמבקש לעסוק בארץ בתחום הלימוד שלו מחו"ל מתבקש להיבחן לפי הכללים בארץ. לדוגמה : מי שלמד רפואה ברומניה, נדרש לעבור את מבחני הרישוי ותקופת ההתמחות שלו בארץ.

מאבקים פוליטיים על לימודים אקדמאיים

המחיה בארץ היא קשה לסטודנטים אשר נאלצים לממן לעצמם השכלה גבוהה. על אף המימון שהמדינה מקצה לאוניברסיטאות ומוסדות השכלה גבוהה בארץ, עדיין יש אוכלוסיות שידם אינה משגת לממן מחיה נאותה ושכר לימוד. על כן, מתקיימים מאבקים שלמים של כוחות פוליטיים אשר מבינים בחשיבות ההשכלה הגבוהה לעתיד המדינה במטרה לאפשר לכל אחד אשר מבקש ללמוד לימודים אקדמאיים, גם למי שידם אינה משגת.